Wednesday, November 9, 2022/ Miércoles, 9 de noviembre 2022

Afternoon Session/Sesión de la tarde:

12:00 pm - 2:30 pm

Night Session/Sesión nocturna:

5:00 pm - 7:30 pm

All conferences will be held IN PERSON at LMS. Please register for one time slot. Each time slot is 4 minutes with one minute of transition time.

To sign-up for a conference, please click on the teacher's name below and you will be brought to that teacher's sign-up form.

Para inscribirse en una conferencia, haga clic en el nombre del maestro a continuación y será llevado al formulario de inscripción de ese maestro.

Todas las conferencias se llevarán a cabo EN PERSONA en LMS. Por favor, regístrese para hacer su cita con cada professor. Cada cita es de 4 minutos con un minuto de tiempo de transición.

* Please make sure you fill out the form carefully and give the most updated contact information.

** You will need to complete this form for each teacher you are looking to meet with.

* Asegúrese de completar el formulario con cuidado y de proporcionar la información de contacto más actualizada.

** Deberá completar este formulario para cada maestro con el que desee reunirse.

ELA, Reading, & Library Services Department / Departamento de Servicios de Biblioteca, Lectura, y ELA

Teacher Name

Courses

Grade

Mrs. King

ELA 7 & ELA 8

7th & 8th

Mrs. Silver

ELA 8, ELA 8 Honors, & ELA 7

7th &8th

Mrs. Meixsell

ELA 7, ENL ELA 7 & ENL ELA 8

7th & 8th

Ms. Adwar

Reading

7th & 8th

Dr. Van Raalte (By Appointment)

Reading, AIS

7th & 8th

Mrs. Abbatangelo

Library Media Services

7th & 8th

Math Department / Departamento de Matemáticas

Teacher Name

Courses

Grade(s)

Mrs. Karvelas

Geometry, Algebra I & Math 7 Honors

7th & 8th

Mrs. Baker

Algebra I

8th

Mrs. Carloni

Math 7

7th

Ms. Polumbo

Math 7, ENL Math 7 & ENL Algebra

7th & 8th

Ms. Placencio (by Appointment)

ENL Math 7, ENL Algebra

7th & 8th

Science Department / Departamento de Ciencias

Teacher Name

Course(s)

Grade(s)

Mr. Gupta

Living Environment, Living Environment Honors

8th

Mr. Vasaturo

Living Environment, Living Environment ENL & Science 7 ENL

7th & 8th

Mr. Sebor

Science 7, STEM 7

7th

Mrs. Ubertini

Science 7, Science 7 Honors & STEM 8, AIS

7th & 8th

Social Studies Department / Departamento de estudios sociales

Teacher Name

Course(s)

Grade(s)

Mr. Berlin

Social Studies 8, Social Studies 8 Honors

8th

Mr. Yasus

Social Studies 7

7th

Mr. Frier (afternoon only)

Social Studies 7 & Social Studies 8

7th & 8th

Mr. Calvo (afternoon only)

Social Studies 8, Social Studies 7 & Bilingual Social Studies

7th & 8th

World Language & ENL Department / Departamento de Idiomas del Mundo y ENL

Teacher Name

Course(s)

Grade(s)

Mrs. Iuliano (Tretter)

Italian 7 & Italian I

7th & 8th

Ms. Posner

Spanish 7, Spanish I, & HLA 8

7th & 8th

Mr. Armengau

Spanish 7 & HLA 7

7th

Dr. Yochai

ENL Math 7, ENL 7, ENL Algebra, ELA 8 & ELA 7

7th & 8th

Mrs. Brinton

ENL 7, ENL 8, ENL Algebra I & ENL ELA 8

7th & 8th

Special Education Department / Departamento de educación especial

Teacher Name

Course(s)

Grade(s)

Ms. Viscardi

Math 7, Science 7, Reading 8

7th & 8th

Ms. Velthaus

Living Environment, Algebra I, Math 180, AIS

7th & 8th

Mrs. Mosia

Living Environment, Algebra I, Math 180, Math 7

7th & 8th

Mrs. Cukierwar

Social Studies 7, Social Studies 8, Reading 7, ELA 8 & ELA 7

7th & 8th

Ms. Berry

12-1-1 Math, 12-1-1 Social Studies, 12-1-1 Science & 12-1-1 ELA & Vocational

UG

Mrs. Johnsen [ABA Life Skills Teacher]

8-1-3 Math, 8-1-3 Social Studies, 8-1-3 Science & 8-1-3 ELA & Vocational

UG

Mrs. Kenn

Speech

7th, 8th & UG

Mrs. Halperin

Social Studies 7, Social Studies 8, Reading 7, ELA 8 & ELA 7

7th & 8th

Ms. Paladino

Social Studies 7, Social Studies 8, Reading 7, Math 7,, Science 7

7th & 8th

Physical Education & Health Department / Departamento de Educación Física y Salud

Teacher Name

Course(s)

Grade(s)

Mr. Leary

Physical Education 8, Physical Education 7, 12-1-1 Physical Education & 8-1-3 Physical Education

7th, 8th & UG

Mrs. Donnelly

Physical Education 7, Physical Education 8, Health 7

7th & 8th

Mr. A. Johnson [Phys. Ed. & Health]

Physical Education 8 & Physical Education 7, Health 8, Health 7

7th & 8th

Mr. Makofske (by Appointment)

Physical Education 8 & Physical Education 7

7th & 8th

Art & Technology Department / Departamento de Arte y Tecnología

Teacher Name

Course(s)

Grade(s)

Mrs. Goldstein

Art 8, Art 8 Honors & Art 7, 8-1-3 Art

7th, 8th, & UG

Mr. Lichtenstein

Art 8, Art 7 Honors, Art 7, & 12-1-1 Art

7th, 8th & UG

Ms. Rodriguez

Technology 7, Technology 8, 8-1-3 Tech, 12-1-1 Tech

7th, 8th & UG

Music & Dance Department / Departamento de Música y Danza

Teacher Name

Course(s)

Grade(s)

Mr. Buonasera

Orchestra 8, Orchestra 7, General Music 8

7th & 8th

Mrs. Rogan

Chorus 8 & Chorus 7

7th & 8th

Mr. Blum-Marciano

Band 8 & Band 7, Music

7th, 8th & UG

Ms. Blackman (By Appointment)

Dance 8 & Dance 7

7th & 8th